Czy blat granitowy w kuchni to dobry wybór? Jak o niego dbać?

Czy blat granitowy w kuchni to dobry wybór? Jak o niego dbać?

Od lat w domowych wnętrzach gości kamień naturalny pod różnymi postaciami. Świetnie sprawdza się między innymi na blatach kuchennych. Cieszy się sporą popularnością ze względu na swoje wysokie walory użytkowe i estetyczne. Stanowi praktyczną dekorację, która pozwala na stworzenie oryginalnej aranżacji. Przy właściwym dbaniu o blat kamienny można liczyć na to, że posłuży użytkownikom przez wiele lat. Nie ulegnie zniszczeniu nawet w przypadku postawienia na jego powierzchni gorącego naczynia i krojenia po niej nożem.

Blaty granitowe idealne do kuchni

Blaty granitowe to świetne rozwiązanie do kuchni ze względu na specyficzny mikroklimat panujący w tym pomieszczeniu. Nie trzeba martwić się, że blat ulegnie zniszczeniu pod wpływem wody, której nie brakuje w kuchni. Nawet jeśli wyleje się na niego barwiąca substancja, to wystarczy ją zmyć i po problemie, nie powstaną nieestetyczne plamy. Utrzymanie blatu granitowego w czystości jest niezwykle proste. Nie trzeba nawet sięgać po specjalistyczne środki pielęgnacyjne. Jest to świetna alternatywa dla nietrwałych mebli drewnianych i laminowanych.

Kamień odnajdzie się w każdej aranżacji, mnogość kolorów ułatwia dopasowanie go do wystroju i pozostałych elementów wyposażenia. Ogromną zaletą blatów wykonanych z granitu jest ich niezwykła trwałość, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli spadnie na nie coś ciężkiego, to ryzyko powstania odprysków jest bardzo niskie. Warto zdecydować się na kamienne blaty, które są odporne na zabrudzenia, działanie wysokich temperatur, kwasów i zasad. Dobrej jakości blaty granitowe posłużą przez wiele lat, zachowując swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne. Najlepiej będzie wobec tego zlecić ich wykonanie doświadczonym profesjonalistom. W tym celu warto zapoznać się z ofertą dostępna pod linkiem https://www.kamieniarstwo.rzeszow.pl/blaty/.

O czym należy pamiętać w przypadku blatu granitowego?

Blaty granitowe są niezwykle wytrzymałe, ale jeśli mają się pięknie prezentować przez długi czas, to należy o nie należycie dbać. Zaleca się regularną impregnację i pielęgnację kamienia, co zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Wystarczy zaaplikować środek impregnujący raz w roku, aby zmniejszyć skutecznie chłonność kamienia. Będzie on właściwie zabezpieczony przed wnikaniem zabrudzeń i powstawaniem plam. Można również liczyć na łatwiejsze czyszczenie. Nie zaleca się stosować uniwersalnych mleczek ani płynów, które nie są przeznaczone do granitu ze względu na ryzyko powstania odbarwień.

Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po profesjonalną chemię do kamienia. Zawsze powinno się przed zastosowaniem środka czyszczącego wykonać próbę na niewielkiej powierzchni w celu sprawdzenia, czy nie ma przeciwwskazań do używania. Istotne jest również wycieranie blatu do sucha, ścieranie na bieżąco zabrudzeń. Zbyt długi kontakt różnych substancji z powierzchnią kamienia może przyczynić się do wejścia w interakcje, powstania osadu lub nawet trudnych do usunięcia plam. Do czyszczenia można używać miękkiej i wilgotnej szmatki z dodatkiem delikatnego detergentu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.